На историјској секцији одржаној у РЈ „Алекса Дејовић” ученици су показали велику заинтересованост за предстојећи државни празник Видовдан. То је најважнији датум у колективној свести српског народа и заједно са Светосављем један од темеља колективног идентитета Срба.
Вратили смо се у прошлост. Ученици су са великом емоцијом причали о херојству, жртвовању, победи и лажној издаји јунака косовског боја 1389. године. На крилима косовског мита је 28. јуна 1914. године Гаврило Принцип извршио атентатат на Франца Фердинанда, aустроугарског престолонаследника, који је мислио да ће доласком у Сарајево на Видовдан понизити непослушне Србе у Аустроугарској. Већина ученика се поистоветила у тренутку са Гаврилом Принципом и са великим жаром говорили су о његовој неустрашивости и оданости.
Разговарали смо о потписивању Тајне конвенције између Србије и Аустроугарске 1881. године. Истог дана 1919. године потписан је и мировни уговор којим је окончан Први светски рат, док је 1921. године Краљ Александар Први Карађорђевић донео Видовдански устав Краљевине СХС.
Присетили смо се и Резолуције Информбироа која је донесена баш 28. јуна 1948. године.
Са великом тугом у срцу ученици су схватили да је југословенска прича почела и завршила се на Видовдан.
Значај Видовдана у српској традицији, није толико религијски колико историјски, а како је укорењено мишљење да су Срби народ који је изузетно поносан на своју историју, ученици су поставили старо питање: са чим ћемо пред Милоша и Лазара?
„Ко не дође на бој на Косово,
Од руке му ништа не родило:
Ни у пољу бјелица пшеница
Ни у брду винова лозица!“
Историјска секција
РЈ „Алекса Дејовић”